Ammattikorkeakoulun opiskelijoilla oli menossa ensihoidon erityistilanteet ja osaamisen arviointi -kokonaisuus minkä tiimoilta he harjoittelivat simulaatiopedagogiikka. Savonian porukat olivat luoneet kuvitteellisia potilastilanteita joita ammattiopiston opiskelijat hoitavat. Simulaatiopedagogiikka sisältää myös hoitotilanteiden tarkkailun ja jälkipuinnin vedon.
Yhteistunteja on järjestetty aikaisemminkin mutta nyt opiskelijat ja opettajat ovat ensikertaa ammattiopiston tiloissa Savilahden kampuksella. Savilahti on otollinen paikka tiiviille yhteistyölle sillä kampusten välimatka toisiinsa on muutama kymmenen metriä.

Keskinäistä luottamusta ja toisilta oppimista
Potilastilanteiden jälkipuintivaiheessa ammattikorkeakoulun opiskelijat vetävät keskustelua: miten harjoitus meni mitä ajatuksia nousi ja mitä jäi mieleen. Simulaatiopäivillä opiskelijoiden välinen vuorovaikutus perustuu luottamukselle mutta myös keskeneräisyydelle – kukaan ei ole valmis ja kaikki oppivat.
– Opiskelijat oppivat toisiltaan ja usein se on jopa tehokkaampaa kuin opettajan opettaessa. Tämä on myös mitä parhainta jatko-opintojen markkinointia sanoo ensihoidon opettaja Kirsi Komulainen Savon ammattiopistosta.
Maaninkalainen rintakipupotilas lastattiin ambulanssin kyytiin ja hänen matkansa jatkui Kuopion yliopistolliseen sairaalaan. Edessä on pallolaajennus.
Opiskele lähihoitajaksi
Lähihoitajaksi voi opiskella Savon ammattiopiston Iisalmen Savilahden (Kuopio) ja Varkauden kampuksilla. Lähihoitajaopintojen osaamisalat ovat
lasten ja nuorten kasvatus ja hoito
ikääntyvien hoito ja kuntoutuminen
sairaanhoito ja huolenpito
suunhoito
vammaistyö tai
jalkojenhoito
Perustason ensihoidon osaamisalalta valmistut perustason ensihoitajaksi. Tarjonnassa on myös pelastajille suunnattu perustason ensihoitaja -koulutus.

Rintakipu yllätti 60-vuotiaan maaninkalaisen miehen lumitöiden jälkeen. Seurasi soitto hätäkeskukseen ja ambulanssi lähti pillit päällä kohteeseen. Ensihoitajat saapuvat hätiin ja tilannetta ryhdytään selvittämään.
Meneillään on Savon ammattiopiston perustason ensihoitaja -opiskelijoiden ja Savonia-ammattikorkeakoulun ensihoitaja (AMK) -opiskelijoiden yhteiset simulaatiopäivät. Päivien aikana ryhmät pääsevät harjoittelemaan omien opetussuunnitelmiensa mukaisia tilanteita ja oppimaan toisiltaan.
– Yhdessä järjestettävät oppimistunnit ovat todellisia win-win-kokonaisuuksia. Nämä ovat antoisia niin opiskelijoille kuin opettajille iloitsee Savonian ensihoidon lehtori Petri Suohovi.