22.5.2017

Opiskelijat sydänviikolla apteekissa töissä

Markku Penttilä
Opiskelijat sydänviikolla apteekissa töissä

Savon ammatti- ja aikuisopiston opiskelijat Emma Määttälä ja Minna Leskinen olivat sydänviikolla töissä Itä-Suomen yliopiston apteekissa. – Viikko on osa työssäoppimisjaksoamme. Tilaisuus työpaikalla tapahtuvaan oppimiseen apteekissa avautui opintojeni kautta kertoo Emma Määttälä. Apteekin itsehoidon vastuufarmaseutti Mari-Anne Haikonen on ollut tyytyväinen opiskelijoiden työpanokseen. – Oppilaitosyhteistyön myötä meillä on ollut työssäoppijoiden lisäksi myös kesätyöntekijöitä. Osa opiskelijoista on työllistynyt meille valmistumisen jälkeen. Molemmat opiskelijat opiskelevat lääketeknikoksi lääkealan perustutkinnossa. – Perustutkinnon suorittaneella on valmiudet työskennellä assistenttina kliinisessä tutkimuksessa lääkkeen valmistuksessa lääkemarkkinoinnissa ja tiedottamisessa sekä erilaisissa lääkehuollon varastointitehtävissä kertoo Minna Leskinen. Itä-Suomen yliopiston apteekissa opiskelijat ovat olleet esittelemässä sydänystävällisiä tuotteita. – Olemme esitelleet asiakkaille mm. Multivita Omegalive kalaöljykapseleita. Lisäksi olemme suunnitelleet mainoksia olleet yhteydessä tuote-edustajiin sekä harjoitelleet kassatyöskentelyä.

Mari-Anne Haikonen kertoo tuotteiden esillepanolla olevan merkitystä. – On ollut hienoa huomata kuinka hyvä markkinointialan osaaminen ja tietämys opiskelijoilla on ollut. Esimerkiksi väreillä on suuri merkitys tuotteiden esillepanossa. Visuaalinen markkinointi on tärkeä osa myös apteekkien markkinointiviestintää. Opiskelijat kertovat opintojen joustaneen työelämän tarpeita mukaillen sillä työpaikalla tapahtuvaa oppimista on voinut laajentaa tarpeen mukaan. – Mikäli apteekissa on ollut tarvetta meille olemme voineet olla täällä töissä. Vaikka tunneilla olemisen läsnäolon osalta on ollut joustoa on harjoitustehtävät pitänyt tehdä säntillisesti.

Lääkealan perustutkinto antaa monipuoliset mahdollisuudet työskennellä alalla. – Saamme valmiudet työskennellä esim. lääkehuollon logistisissa sekä toimisto- ja tietotekniikan tehtävissä ja avustajina lääkkeiden käsittely- ja valmistusprosessissa opiskelijat kertovat. Myös jatko-opintomahdollisuudet ovat kunnossa sillä perustutkinto antaa jatko-opintokelpoisuuden ammattikorkeakouluihin ja yliopistoihin.

Lisätietoja työpaikalla tapahtuvasta oppimisesta:

Maija Savolainen projektipäällikkö Työpaikalla tapahtuu –hanke maija.savolainen@sakky.fi puh. 044 785 3545

www.sakky.fi/tyopaikalla-tapahtuu/tyopaikalla-tapahtuu-hanke

Koulutus tekee hyvää läpi elämän! Katso Savon ammatti- ja aikuisopiston järjestämät koulutukset www.sakky.fi/koulutushaku