6.10.2016 | Ajankohtaista

Taitaja2017- kilpailuissa on lukio- ja amk-opiskelijoilla mahdollisuus osallistua ensimmäisen kerran ammattitaitokilpailuihin!

Taitaja2017-kilpailussa kokeillaan ensimmäisen kerran lukio- ja ammattikorkeakouluopiskelijoiden osallistumista ammattitaitokilpailuihin. Lukio- ja ammattikorkeakoulukilpailijat kilpailevat muutamissa lajeissa SM-kilpailun ulkopuolisina kilpailijoina, mutta samoilla tehtävillä ja säännöillä kuin SM-kilpailijat.

Taitaja-tapahtuma järjestetään Helsingissä 15.–18.5.2017. Mestaruuksia ratkotaan Messukeskuksessa yli viidelläkymmenellä eri ammattialalla. Vierailijoita odotetaan paikalle yli 80 000. Taitaja2017 on itsenäisyyden 100 v- juhlavuoden tapahtuma. Tapahtuman verkkosivut löytyvät osoitteesta www.taitaja2017.fi.

Lisätietoja

Jaana Aholainen

Taitajakoordinaattori

p. 044 785 4300

jaana.aholainen@sakky.fi