Yläkoululaisten nokkeluutta ja näppäryyttä testaava Taitaja9-kilpailu järjestettiin kuluvalla kaudella poikkeuksellisesti virtuaalipelin avulla.
Taitaja9-vuosi alkoi elokuussa poikkeuksellisesti, kun todettiin, että koronatilanteen vuoksi perinteistä lähikilpailua ei voida tällä kertaa järjestää. Tavallisesti kolmen hengen joukkueet ottavat mittaa toisistaan paikallis- ja aluekilpailuissa, joihin kokoontuu kymmeniä nuoria ympäri kunkin Taitaja9-alueen.
Ilmoittautuneet koulut Savon alueella suorittivat Taitaja9-pelin joulukuussa. Peli korvasi tällä kertaa sekä paikallis- että aluekilpailut, joten parhaiten pärjänneet joukkueet jatkavat suoraan toukokuussa järjestettävään finaaliin.
Savon alueella Taitaja9- kilpailuun osallistuivat yläkoululaiset Kuopiosta, Iisalmesta, Varkaudesta, Savonlinnasta ja Mikkelistä.
Savon alueen kolme parasta joukkuetta:
1. Minari 6 I Minna Canth Kuopio
2. Sonkajärvi 2 I Sonkajärvi
3.Tyhjä tila I Vieremä
Onnea finalistit!