Laura Mielonen työskentelee yksikönjohtajana tehostetun palveluasumisen yksikössä Mainiokoti Kallavedessä Kuopiossa. Hän suoritti Savon ammattiopistossa lähiesimiestyön ammattitutkinnon työn ohessa.
”Olen opiskellut aikaisemmin lähihoitajaksi ja sairaanhoitajaksi. Kolme vuotta sitten työtehtäväni vaihtui tiimivastaavaksi. Olen aina ollut kiinnostunut kouluttautumaan lisää ja lähdin hakemaan Sakkyn www-sivuilta koulutusvaihtoehtoja ja sieltä löysin lähiesimiestyön ammattitutkinnon.
Lähiesimiestyön ammattitutkinnon koulutuspäivät toteutettiin kokonaan Teamsillä ja niihin osallistuminen oli minulle helppoa kotoa käsin. Oma motivaatio on tärkeää kun opiskellaan työn ohessa ja opiskelua tapahtuu myös työssä. Minusta oli hyvä että tiesin etukäteen mm. milloin on taukoa tai lomaa koulutuksesta sekä koulutuksen kokonaiskeston joka minulla oli vähän yli vuoden. Koulutuspäiviä oli keskimäärin kerran kuukaudessa ja sen lisäksi erilaisiin ennakko- ja jälkitehtäviin meni aikaa ehkä vajaan yhden päivän verran kuukaudessa. Arvioinnit ja näytöt pystyin tekemään työajalla.”
Koulutuksesta lisää osaamista esimiestyön arkeen
”Halusin lähteä koulutukseen hakemaan lisää osaamista esimiestyöhön. Sain paljon vinkkejä koko työyhteisön kehittämiseen ja millaisia mallinnuksia tai havaintoja voin ottaa mm. tiimipalavereissa käyttöön. Esimiestyön kokonaisvaltainen näkemys lisääntyi valtavasti koulutuksen ansiosta.
Minusta tämä koulutus oli todella hyvä kun olin juuri aloittanut tiimivastaavana niin sain heti apua ja tukea työhöni ja saatoin ehkä välttää pahimmat virheet. Sain koulutuksesta työkaluja mm. kuinka kohdata erilaisia työntekijöitä ja johtaa heitä tiimivastaavan arjessa. Valitsin valinnaisiksi tutkinnon osiksi asiakassuhteiden hoidon ja henkilöstötyön. Nämä tutkinnon osat sopivat työtehtäviini parhaiten tehostetun palveluasumisen yksikössä.”
Suosittelen koulutusta ja haluan opiskella lisää johtamista
”Siirryin koulutuksen aikana yksikönjohtajaksi henkilöstövaihdoksien seurauksena. Nyt olen ollut seisemän kuukautta tässä työtehtävässä. Suosittelen koulutusta kaikille jotka ovat kiinnostuneita henkilöstöjohtamisesta sekä itsensä kehittämisestä. Esihenkilö tarvitsee työssä rauhallisuutta kun tulee nopeasti muuttuvia tilanteita niin pitää pystyä katsomaan kokonaisuutta ja ottamaan rauhallisesti asia kerrallaan. Toki hänen tulee olla tasapuolinen ja oikeudenmukainen.
Minä haluan opiskella lisää jatkossa ja nyt on suunnitteilla johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinnon koulutukseen osallistuminen.”
Lähiesimiestyön ammattitutkinto on suosittu koulutus
Tutkintovastaava Satu Ahonen ”Lähiesimiestyön ammattitutkinto tarjoaa erinomaisen hyvän perustan käytännön esihenkilö- ja johtamistehtäviin. Lähiesimiestyön ammattitutkinnon suorittanut voi toimia päivittäisjohtamisen tehtävissä erilaisissa toimintaympäristöissä esimerkiksi työryhmän tiimin osaston palveluyksikön tai vastaavan lähiesihenkilönä tai työryhmänsä vetäjänä.
Työelämässä lähiesimiestyön ammattitutkinto tunnetaan sitä arvostetaan ja sille on tarvetta. Meillä on tällä hetkellä noin 300 lähiesihenkilöä suorittamassa tutkintoa. Tutkinto soveltuu kaikille ammattialoille ja toteutamme koulutuksen Teamsillä. Koulutukseen on jatkuva haku. Lisätietoa ja haku koulutukseen www.sakky.fi/lahiesimies”
Sosiaali ja terveydenhoitoalalle alkaa oma lähiesimiestyön ammattitutkinnon koulutus 2.12.2024. Koulutus toteutetaan Teamsillä jolloin siihen voi osallistua joustavasti työn ohessa. Koulutus on maksuton oppisopimuksella. Lisätietoa koulutuksesta www.sakky.fi/lahisote.
